Skip to main content

Janeczka & Kisiel

It was raining yesterday. So even though we spent most of the day being bored, reading, sleeping, eating mangos and waiting for the rain to stop and/or the night to come so we could survey, the rain is actually good news because the water might finally start rising. And the day was pleasantly cool (merely 30° C).

The survey turned out to be pretty successful – at least for me. Although Erwin (our new YU assistant – Sebastian finally got a break from the crocs) and I didn’t find anything, Natascha and Pak Brahim caught two tomistomas!

This was very exciting news to me (possibly made even more exciting by the fact we’ve had nothing to do all day) because we finally got to double digits with tomistomas this year (that’s number 10 and 11) and so got to letters J and K. And I really wanted to name 2 crocs Janeczka i Kisiel after characters from “M jak Miłość", my sister’s favourite soap opera. Oh, and getting more crocs is also good for my research…

Back at the raft I decided it’s time to finally film the tomistoma stomach pumping (we already have a movie with C. siamensis). So now we have a great video of Janeczka missing the bucket and throwing up on me.


Wczoraj przez większość dnia padał deszcz. I chociaż w związku z tym spędziliśmy cały dzień nudząc się, czytając, śpiąc, jedząc mango i czekając aż przestanie padać i/lub zrobi się ciemno, to deszcz oznacza, że może w końcu podniesie się poziom wody. No i dawno już nie było tak przyjemnie chłodno (jedynie 30° C).

Nasze nocne poszukiwania zakończyły się sukcesem – przynajmniej dla mnie. Co prawda razem z Erwinem (naszym nowym asystenem z YU – Sebastian musiał odpocząć od krokodyli) nic nie znaleźliśmy, ale Natascha i Pak Brahim złapali dwie tomistomy!

Strasznie się ucieszyłam, bo w końcu dotarliśmy do liczb dwucyfrowych z tegorocznymi tomistomami (to numery 10 i 11) no i do liter J i K. A bardzo chiałam nazwać 2 krokodyle Janeczka i Kisiel, po bohaterach „M jak Miłość“ i w końcu móc powiedzieć „A co u Janeczki (i Kisiela)?“. A, no i więcej krokodyli przyda mi się też do moich badań...

Po powrocie na tratwę uznałam, że to dobry moment by w końcu nagrać płukanie żołądka tomistomy (w zeszłym roku nagraliśmy C. siamensis). I teraz mamy świetny film, na którym Janeczka nie trafia do wiadra i wszystkie wymiociny krokodyla lądują na mnie. Więc wiem już dokładnie co było u Janeczki.

Comments