Skip to main content

Samarinda


I'm finally done with the permit process and already in Kalimantan. Which means the surveys will start very soon. They would have started already if I hadn't picked up some nasty food poisoning on my last day in Jakarta – perhaps eating in a place that has rats openly running around was not a smart decision. Or maybe it was some bad sate? It certainly made my journey to Samarinda much more adventurous and much less enjoyable for either me or the fellow passengers.

It's becoming a tradition now that I spend a few days in Borneo hotel in Samarinda recuperating, but the six hour car journey to Muara Ancalong is not pleasant even on my best days. And even though right now I'm full of sympathy for my crocodiles enduring the stomach pumping, that's still our only way of knowing their diet. But they don't necessary need to be subjected to the details of my diet.

Anyway, I'm feeling better already and will most likely head to Muara Ancalong on Friday. Can't wait!


Nareszcie udało mi się załatwić wszystkie pozwolenia i jestem już na Kalimantanie. Co oznacza, że już niedługo będę mogłą zacząć badania. W zasadzie już bym je zaczęła, gdyby nie to że ostatniego dnia pobytu w Jakarcie czymś się strułam – być może jedzenie w knajpie, po której otwarcie biegają szczury nie było najmądrzejszą decyzją. Albo może sate było nieświeże? Moja wczorajsza podróż do Samarindy była dzieki temu znacznie bardziej interesująca i znacznie mniej przyjemna, zarówno dla mnie jak i dla wszystkich współpasażerów.

To już powoli tradycja, że spędzam kilka dni w hotelu Borneo w Samarindzie dochodząc do siebie, ale sześciogodzinna podróż samochodem do Muara Ancalong nie jest przyjemna nawet kiedy jestem zupełnie zdrowa. I pomimo tego, że jestem teraz pełna współczucia dla moich krokodyli w czasie płukania żołądka, to jest to jedyny sposób, by poznać ich dietę. Ale krokodyle nie muszą koniecznie wiedzieć co ja jadłam.

Czuję się już o wiele lepiej i najprawdopodobniej w piątek pojedziemy do Muara Ancalong. Już nie mogę się doczekać!

Comments

  1. Zatrucie pokarmowe? Okropienstwo. Miejmy nadzieje ze to ostatnie podczas tego pobytu!! Zdrowiej szybko. Nati

    ReplyDelete

Post a Comment